coldpeer.jogger.pl :: Google App Engine - głos na wsparcie dla PHP

Google App Engine - głos na wsparcie dla PHP

11 kwietnia 2008, 12:36, Kategorie: PHP, Programowanie, Sieć, Techblog
Google parę dni temu uruchomiło swoją nową usługę App Engine. Na razie wspierany jest tylko Python. Zachęcam do dopisania się za tym, aby hosting wspierał język PHP. Oprócz tego issue'a na stronie projektu na Google Code, również zachęcam do zagłosowania na tej stronie (trzeba posiadać konto Google Account).

Przy okazji wspomnę też o wsparciu dla Ruby o którym pisał na Joggerze GhandaL.

Zobacz też • poprzedni (Hosting (Python, Django) od Google) • następny (PHP i trim ze środka stringu)

16 komentarzy:

stormfly 11 kwietnia 2008 o 12:58

Dopisałem się, chociaż jak na razie nie bardzo widzę plusy tego poza tym, że to kolejny dział, w którym google chce zaistnieć.

zdz 11 kwietnia 2008 o 16:11

PHP? Po co?

coldpeer 11 kwietnia 2008 o 16:12

A czemu nie?

stormfly 11 kwietnia 2008 o 16:13

kolejny, który ze swoimi problemami z PHP powinien udać się do psychologa ;>

Dodek 11 kwietnia 2008 o 18:09

coldpeer: a komu potrzebny ten badziew? google ceni sobie bezpieczeństwo, dojrzałość i jakość zastosowanych technologii, dlatego też nie ma php.

stormfly 11 kwietnia 2008 o 18:12

jakość ? :D oni nawet nie mają poprawnego html, weź mnie nie rozśmieszaj

andrzej 11 kwietnia 2008 o 20:44

a co ma bezpieczeństwo do zastosowanego języka? Jak nie umiesz programować to po prostu nie umiesz, nie ma co zrzucać winy na język.

BTM 12 kwietnia 2008 o 08:57

Raczej mało prawdopodobne a i zresztą IMO nie potrzebne (ale to już inny wątek, wolę trzymać swoje rzeczy na swoim serwerze, niż firm 3cich). Patrząc na przykład aktualnie wpieranego Jednego Słusznego Języka to został on znacznie wykastrowany, a wątpię, żeby Googlowcom chciało się to robić (tak, by znośnie działało) w przypadku PHP – który jest mało bezpieczny w rękach nie doświadczonego programisty.

Lstasss 12 kwietnia 2008 o 13:13

Dopisałem się.

coldpeer 12 kwietnia 2008 o 16:55

BTM: znacznie wykastrowany? Cała standardowa biblioteka Pythona została, wykastrowane zostało jedynie Django (ale owe elementy zastąpione zostały rozwiązaniami Google).

Co do PHP, to czy to taki problem wyłączyć odpowiednie funkcje + parę innych zabezpieczeń?

Stanisław 'dozzie' Klekot 13 kwietnia 2008 o 16:20

Ty chyba nigdy nie próbowałeś konfigurować PHP. Owszem, to jest taki problem. Choćby takie safe_mode jest broken by design, choć mogłoby być całkiem dobrym pomysłem, bo daje się przeczytać/zapisać cudze pliki, o ile były generowane przez PHP.

stormfly 13 kwietnia 2008 o 21:33

safe_mode? tego przecież nikt nie używa, a w PHP6 to ma w ogóle zniknąć, jest masa hostingów, które są dobrze skonfigurowane, a problem jest raczej z niektórymi adminami, którzy podziubają coś w linuxie i potem uważają się za guru, ale jak przychodzi co do czego to z tego jest wielkie nic, jest masa serwisów, w których np. można odczytać /etc/passwd, ale moje pytanie brzmi kto to skonfigurował w ten sposób, że można to odczytać z poziomu php?

Stanisław 'dozzie' Klekot 14 kwietnia 2008 o 00:38

Mówisz o open_basedir? O tym samym open_basedir, które jest oznaczone przez zespół bezpieczeństwa Debiana jako „considered a „broken” security measure”? Czy o jakiejś innej metodzie ograniczania odczytywalności /etc/passwd dla PHP?

stormfly 14 kwietnia 2008 o 06:49

Z tego co pamiętam to w freebsd był jail, a w linuxie chyba wystarczy chroot, na pewno to było wykorzystywane w openbsd. Administracją jednak się nie zajmuje więc posiadam tylko ogólną wiedzę z tego.

btm 14 kwietnia 2008 o 06:58

@dozzie: raczej nie, open_basedir dowolnie ustawiony i tak pozwoli na odczytanie /etc/passwd – open_basedir wymusza podawanie bezwzględnych ścieżek